Villamosmérnök (BSc)
Háttér és célkitűzés
Az alkalmazásaink jelentős része használhatatlan hálózati kommunikáció nélkül, akár népszerű multimédiás szolgáltatásokról, a kommunikáló eszközök hálózatáról (Internet of Things), vagy űrtechnológiákról van szó.
Az infokommunikáció szakterület a hálózatokat és a rajtuk megvalósítható szolgáltatásokat és alkalmazásokat foglalja magában. A specializáció gyakorlatias megközelítésben foglalkozik
- hálózati rendszerek és szolgáltatások kialakításával, konfigurációjával és üzemeltetésével,
- vezetékes és vezeték nélküli technológiákkal,
- médiatartalom-terjesztés és -feldolgozás technológiáival,
- nagyfrekvenciás és műholdas rendszerek elemeivel,
- rádiós mérőrendszerekkel és alkalmazásokkal.
A specializáció közös tárgyai
- Mobil kommunikációs rendszerek (VIHIAC04): korszerű mobil és vezeték nélküli rendszerek (4G, 5G), személyes hálózatok, rádiós interfészek, berendezések hardveres felépítése és működése, gyártói megvalósítások ismertetése és alkalmazása.
- Hálózati technológiák és alkalmazások (VITMAC05): jövőbe mutató vezetékes hozzáférési technológiák, hálózati rétegbeli kommunikáció alapelvei, útvonalválasztási algoritmusok, hálózati alkalmazások architektúrái, felhő alapú kommunikáció, Tárgyak Internete
- Nagyfrekvenciás rendszerek (VIHVAC04): nagysebességű vezeték nélküli és vezetékes hálózatok, rádiós hálózatok tervezése, rádiós rendszerek frekvencia-erőforrásának tervezése, műholdas távközlő rendszerek, navigációs rendszerek, műsorszóró hálózatok
Multimédia technológiák és rendszerek ágazat
A médiaszolgáltatások rendkívüli népszerűségnek örvendenek, aminek eredményeképpen a globális hálózati forgalom több, mint 60%-a videó streaminghez köthető. A hallgatók az ágazat tárgyaiban megismerhetik a
- korszerű médiakommunikációs rendszerek rendszertechnikai felépítését,
- audió/videó kódolási technikákat,
- digitális műsorszóró rendszerek működését,
- médiaalkalmazások fejlesztését,
- IPTV és Over-the-Top szolgáltatások üzemeltetését,
- médiatároló és elosztó rendszerek működését.
Ágazat tárgyai:
- Multimédia technológiák és rendszerek (VIHIAC05): A tantárgy átfogó képet nyújt a korszerű médiakommunikációs rendszerek rendszertechnikai felépítéséről, a kódolási technikákról, a megvalósítható szolgáltatásokról. A hallgatók képessé válnak a dedikált hálózatokon működő és az IP feletti médiakommunikációs rendszerek és szolgáltatások üzemeltetésére és fejlesztésére.
- Multimédia technológiák és rendszerek laboratórium (VIHIAC06): A mérések témakörei a digitális fényképezés és videózás műszaki alapjainak megismerése és gyakorlati vizsgálata, digitális képkódolási eljárások, hangstúdió-technikai ismeretek, a hangkeverés alapjainak elsajátítása, IP-alapú videótovábbítás módszereinek megismerése, médiaszerverek működése, 4G rádiós interfész működése, az OFDM-alapú 4G rádiós interfészek szimulációs vizsgálata, illetve Wi-Fi (802.11) átviteli teljesítőképesség mérése.
Önálló labor témák és diplomatervezés
Az önálló laboratórium és a diplomaterv témák tipikusan a Multimédia Hálózatok és Szolgáltatások Laboratórium (MEDIANETS) kutatás-fejlesztési tevékenységéhez kapcsolódnak, s ezáltal lehetőséget teremtenek a hallgatóknak a tanszék kutatási és ipari fejlesztési munkáiban történő részvételre.
Az aktuális hallgatói projektjavaslatok a következő címen találhatók: http://www.hit.bme.hu/portal/args/oktatas/onallo_labor_temak
Példák:
- Adatbányászati megoldások okos városokban
- Gépi tanuláson alapuló forgalom- és járműirányítás
- A kooperatív jármű-kommunikáció (V2X/C-ITS) technológiái és alkalmazása
- Internetelérés okos járművekben
Témalabor a HIT-en
A témalabor bemutatja a specializáció, illetve ágazat tanszékéhez tartozó műhelyeket. A hallgatók a témalabor foglalkozásai során megismerkednek a műhely munkájával, és elsajátítják a műhely témáinak műveléséhez szükséges speciális szakmai ismereteket.
- IT biztonság bootcamp
- ICT rendszerek elemzése, tervezése és fejlesztése a gyakorlatban
- Autonóm járművek a jövő intelligens városaiban
- Drónok – autonóm repülő robotok
- Hangjelfeldolgozás – effektpedál készítése
- IoT rendszerek fejlesztése
- A jelen és a jövő kvantumkommunikációs megoldásai
Szakmai gyakorlat és ipari kapcsolatok
A szakmai gyakorlat célja, hogy lehetőséget adjon a hallgatóknak az ipari környezettel történő ismerkedésre, az egyetemen szerzett tudás gyakorlati elmélyítésére. A tanszék számos olyan ipari céggel áll kapcsolatban és teszi lehetővé a szakmai gyakorlatot, melyek a szakirány szakterületéhez kapcsolódó tevékenységet végeznek. Néhány példa a teljesség igénye nélkül: Ustream, Ericsson Magyarország, Magyar Telekom, Antenna Hungária, Cisco Magyarország, Commsignia, AdasWorks, Holografika, Silicon Computers.
Elhelyezkedési lehetőségek
A végzett hallgatóknak sok elhelyezkedési lehetőség kínálkozik: távközlési és média szolgáltatóknál, a gyártóknál, infokommunikációs rendszereket működtető, valamint szolgáltatásokat fejlesztő kis- és középvállalkozásoknál.
Specializációfelelős
Dr. Huszák Árpád, egyetemi adjunktus
BME Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszék
MEDIANETS Laboratórium
e-mail: huszak@hit.bme.hu
tel: +36 1 463 2076